• بنای بی نظیر رختشویخانه

  • تعطیلات در :: زيباترين غار آهكي جهان

  • تعطیلات در :: قلعه باستانی ماهنشان

  • تعطیلات در :: شهر باستانی خوئین

  • میراث جهانی :: گنبد سلطانیه

  • معبد داش کسن یا اژدها


ثبت نام کارآموزی

users two 48جهت ثبت نام برای گذراندن دوره های کارآموزی تورهای ورودی این فرم را پر کنید. در نظر داشته باشید اولویت با افرادی است که زودتر فرم را ثبت کنند. قبل از تکمیل فرم نکات ذکر شده را با دقت مطالعه و سپس اقدام به تکمیل فرم نمایید.

فرم های تمدید

box download 481) جهت دریافت فرم خام درخواست تاییدیه تمدید کارت راهنمای گردشگر اینجا را کلیک کنید. 

2) جهت تکمیل آنلاین فرم تمدید عضویت در انجمن اینجا را کلیک کنید.

آشنایی با مراحل تمدید و عضویت

آشنایی با روند تمدید کارت راهنما ( ادامه مطلب...)questionmark 48

آشنایی با روند تمدید عضویت در انجمن (ادامه مطلب ...)

آشنایی با نحوه عضویت در سایت کانون راهنمایان کشور(ادامه مطلب...)


تعطیلات در :: قلعه باستانی ماهنشان

به دنبال هویت

سلسله مقالات آشنایی با جاذبه های گرشگری زنجان ( شاهد تاریخ)

قلعه بهستان (شهرستان ماهنشان)


Slide mahneshan

 

برای یک سفر ماجراجویانه راهی جاده قدیم  تبریز می شویم به سمت شهرستانی می رویم پر از رمز و راز که هنوز هم از نظر گردشگریِ تاریخی و زمین شناسی حرفهایی برای گفتن دارد و همانا همانند گنجینه ای ناشناخته در شمال غربی استان زنجان خودنمایی می کند.

شهرستان ماهنشان واقع در شمال غربی استان زنجان با پیشینه ای بیش از 4000 سال می تواند قدمگاه گردشگران کنجکاوی باشد که از سویی در پی هویت هستند و از سویی علاقه مند جاذبه های طبیعی منحصر به فرد در دنیا.

از جاده قدیم تبریز که به سمت ماهنشان راه بیفتید کمی بعد از پلیس راه، تابلویی را خواهید دید که به شما می گوید خروجی دست چپ تان شما را به سمت شهرستانی راهی خواهد ساخت که تکه ای از بهشت خداوند است. وارد راه اصلی ماهنشان که می شوی حدودا 130 کیلومتر فاصله خواهید داشت تا مقصد مورد نظرتان یعنی قلعه بسهتان، که شاید این عدد شما را سفرتان به این منطقه پشیمان کند ولی هر چقدر که جلوتر می روید می توانید به خود مطمئن شوید که وارد بهشت شدید و در انتخاب خود مصمم تر شوید. فقط مراقب جاده باشید زیرا به قدری مناظر اطرافتان زیبا و منحصر به فرد است که بایستی فقط دست به دوربین باشید تا خاطرات این همه زیبایی را در کادری به اسم عکس ذخیره کنید.

از دشت های وسیع و مراتع مهم کشاورزی و کلبه های کشاورزان بگیرید تا تپه های ماهوری و رنگی ماهنشان که چشم هر انسانی را به خود جلب می کند و مجبور می کند که کنار جاده بایستد تا عکسی به یادگار بگیرد.

تازه از خود می پرسید اسم این شهرستان چه بود؟ یادتان می افتد ماه نشان. اینجاست که باید بدانید ماهنشان روزگاری "ماد نشان" بوده و به مرور تبدیل به ماهنشان شده است. البته ناگفته نماند که بنا به روایتی "می نشان" هم می گفته اند. به خاطر وجود انگور و مشتقات معروفش در این خطه به این اسم معروف بوده که به مرور تبدیل به ماه نشان شده است.

به راهتان ادامه دهید! مناظر رفته رفته زیبا تر و دل انگیز تر می شود. جاده پیش رویتان با پیچ های نرم و لطیف گویی به شما با عشوه های خاصی خوش آمد می گوید و شمائید که هنوز بهت در زیبایی های مناظر اطرافتان هستید. چقدر در این مناظر صدای استادان بنام موسیقی سنتی ایران زمین می چسبد. حتما امتحان کنید.

از دشت ها، تپه ها، مراتع کشاورزی، شقایق های اطرف جاده، گندم زارهای خورشیدی و تپه های رنگی که بگذریم می رسیم به روستاهایی با قدمت بیش از 4000 سال که نوید شروع یکجانشینی در زنجان را می دهند. کمی جلوتر که می روی می بینی رودخانه قزل اوزن با عشوه های خود که کل استان را درنوردیده است به اینجا هم صفا و رونقی شگرف داده است. اینجاست که از خود می پرسی گذشتگان من که بودند که اینگونه متمدن بودند؟ از جمله از آن روستاهای باستانی که در مسیر می بینید می توان به "مادآباد" اشاره نمود که بوی هویت می دهد و اولین اقوامی را به تو معرفی می کند که اجدادت هستند. چقدر حس غرور به آدمی دست می دهد و تلنگری که که نکند که تو از آنهایی. اینجاست که به آغازین راه خودشناسی می رسی و چه شیرین است.

در مسیر شما کوه های نوک تیز و تکه ای بسیاری را می بینید که با قله های کوتاه ولی تیز در اطراف جاده و در کنار مسیر رود قزل اوزن خودنمایی می کنند. این کوه ها و جنس شان حکایت از با ارزش بودن این خاک و سنگ دارد. خطه ای که ارزش گردشگری زمین شناسی یا ژئوتورسیم را دارد و چقدر زیبا می شود اگر زیرساخت و روساخت هایمان را به صورت تخصصی و عمومی برای پیشرفت گردشگری این خطه به کار بندیم تا گردشگران علاقه مند را به این شهرستان جذب نماییم.

مشهورترین آثار گردشگری طبیعی این خطه جز تپه های رنگی که در تابستان با تابش نور خورشید هنر رنگ آمیزی نقاش متعال را به ما نشان میدهد وجود برجک های استوانه ای شکل است که در بین عوام  به دودکش جن معروف شده است؛ در کنار قسمتی از مسیرتان خودنمایی خواهد کرد. این نوع از جاذبه های طبیعی را در معدود نقاطی ازدنیا خواهید دید.

به مسیرتان که ادامه دهید به روستایی خواهید رسید به نام ایلی بلاغ که راه دسترسی به مهمترین جاذبه گردشگری خطه ماهنشان است و از دور به شما عظمتی را القا می کند که چندی قبل غرورش را دریافت کرده بودید. وارد دو راهی می شوید که سمت راستش می رود داخل شهرستان ماهنشان و راه چپ می رود داخل روستای ایلی بلاغ. داخل روستا شوید و فقط به روبرویتان نگاه کنید.

سینه ای ستبر می بینید از هم جدا شده اند و با تقارنی هنرمندانه خودنمایی می کنند. نزدیکتر که می روید در اطرافتان پر از باغ زردآلو و سیب می بینید و روبرویتان قلعه بهستان و رود قزل اوزن که از پای آن می گذرد. سینه ستبر کوه قلعه ای است با پیشینه تاریخی که باز می گردد به دوران ورود قوم ماد. قلعه ای که به طور دستکند در دل کوه ایجاد شده است. قلعه بهستان طبق مطالعات انجام شده به سه دوره باز می گردد که می توان گفت اقوامی از دوره های ماد، هخامنشی و دوره ی میانه اسلامی در این قلعه ساکن بوده اند.

اگر از روبرو به این قلعه نظاره گر باشید عظمت خواهید دید و ذکاوت پیشینیان. اگر از عرض رودخانه قزل اوزن که این روزها کمی کم آب است رد شوید به آن سمت بروید و از نزدیک این قلعه را نظاره کنید راه پله هایی را در دل کوه خواهید دید. گرچه به مرور زمان و عدم حفاظت علمی تخریب شده اند با این همه برایتان باز هم جذاب است. زیرا معماری آن دوره را به شما یادآور می شود و اینکه چقدر اجدادتان باهوش بوده اند و چه محشری در دل یک کوه ساخته اند.

پیشنهاد می کنیم به پشت این قلعه هم سری بزنید. پشت قلعه شهری است تمام عیار که اکنون نجواها و صدای حماسی موسیقی آن دوره را می توانید بشنوید. غارهایی را خواهید دید که سکونتگاه آن دوره بوده و اگر تخیلتان یاری کند می توانید انسانهایی را با لباسهای آن دوران آن جا متصور شوید. از پشت قلعه هنگامی که وارد قلعه می شود بناهای بسیار کوچکی را خواهید دید که شباهت بسیار زیادی به تنور دارند. همچنین اتاقک هایی را می بینید که همچون اتاق پذیرایی نشیمنگاه دارد و همچون مبلمان گردهمایی ها ساخته شده است. خلاصه اینکه از ذکاوت معماری اجدادتان متعجب خواهید شد.

حتما با اهالی روستای ایلی بلاغ و روستای بهستان دیدار کنید. خواهید دید که منش و غیرت آریایی ها همانطور که در تاریخ ذکر شده است به مشامتان می رسد. مهمانپذیر و خوش رو هستند.

حتما در تابستان به این شهر زیبا در استان زنجان سفر کنید و خاطرات خوشی را برای خودتان رقم زنید. اگر برای عزیمت به این شهر علاقه مند به سفر با تورهای مسافرتی هستید با شماره تلفن 09127430416 یا  09196731030 تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را جهت ثبت نام در تور ماهنشان دریافت کنید.

اویس کیانی


بستن