• بنای بی نظیر رختشویخانه

  • تعطیلات در :: زيباترين غار آهكي جهان

  • تعطیلات در :: قلعه باستانی ماهنشان

  • تعطیلات در :: شهر باستانی خوئین

  • میراث جهانی :: گنبد سلطانیه

  • معبد داش کسن یا اژدها


ثبت نام کارآموزی

users two 48جهت ثبت نام برای گذراندن دوره های کارآموزی تورهای ورودی این فرم را پر کنید. در نظر داشته باشید اولویت با افرادی است که زودتر فرم را ثبت کنند. قبل از تکمیل فرم نکات ذکر شده را با دقت مطالعه و سپس اقدام به تکمیل فرم نمایید.

فرم های تمدید

box download 481) جهت دریافت فرم خام درخواست تاییدیه تمدید کارت راهنمای گردشگر اینجا را کلیک کنید. 

2) جهت تکمیل آنلاین فرم تمدید عضویت در انجمن اینجا را کلیک کنید.

آشنایی با مراحل تمدید و عضویت

آشنایی با روند تمدید کارت راهنما ( ادامه مطلب...)questionmark 48

آشنایی با روند تمدید عضویت در انجمن (ادامه مطلب ...)

آشنایی با نحوه عضویت در سایت کانون راهنمایان کشور(ادامه مطلب...)


میراث جهانی :: گنبد سلطانیه

Slide soltaniyyeh 

 

گنبد سلطانیه (میراث جهانی)

قسمت جنوب غربي كهن دژ (ارگ سلطنتي)، گنبد سلطانيه به عنوان يكي از بناهاي عظيم اسلامي و شايد باشكوه ترين آن ها، همچون نگيني سربرافراشته و خودنمايي مي كند.اين بنا در دوران حكومت سلطان محمد خدابنده (اولجايتو) در مدت 9 سال (از سال 704 الي 712 هجري قمري) احداث شده است. درباره اين بنا، فرضيه هاي بسياري از سوي مورخان، جغرافي دانان، باستان شناسان و حتي مردم عادي ابراز شده،كه دو وجهه غالب دارند:نظريه نخست، به مورخان و جغرافي دانان متقدم مربوط است كه بناي گنبد را آرامگاه سلطان محمد خدابنده اولجايتو معرفي كرده اند. نظريه دوم، مربوط به انتساب و اختصاص بنا، از طرف اولجايتو، به آرامگاه علي بن ابيطالب (ع) و حسين بن علي (ع) است. كارشناسان با بررسي هاي باستان شناسي و مطالعه عناصر معماري، انتساب و اختصاص بناي گنبد سلطانيه به آرامگاه ائمه اطهار (ع) را مردود دانسته اند و روشن شده است كه آرامگاه سلطانيه را غازان و اولجايتو به تقليد از آرامگاه هاي موجود در ايران ساخته اند. گنبد سلطانيه، شكوه و بزرگی كليسای جامع مريم مقدس در فلورانس ايتاليا و مسجد اياصوفياي تركيه را تداعي مي كند. اين بنا، سومين بناي بزرگ تاريخي در جهان و نخستين بناي بزرگ تاريخي ايران مي باشد. اين بنا در دوران برپايی، بلندترين بناي جهان بوده است.

معماري گنبد سلطانيه، نسبت به آثار مشابه، از نظر عظمت و ابعاد، منحصر به فرد است و نمونه بديعي از يك آزمايش موفق است. اين بنا داراي 5/48 متر ارتفاع، 60/25 متر دهانه قوس، 87/6 متر عرض جرز، 5/17 متر طول جرز از سمت بيروني و 60/8 متر طول جرز از سمت دروني است. اين بنا 8 ايوان مرتفع و نزديك به 50 اتاق و فضاي ويژه اتاق مانند دارد. گنبد سلطانيه نخستين بنايي است كه تحول معماري دوران سلجوقي به معماري دوره ايلخاني را به وضوح نشان مي دهد. سنگيني گنبد عظيم و قوس ها و ديگر عنصرهاي معماري را، جرزهاي هشت گانه ی آن تحمل مي كنند. محاسبات به عمل آمده نشان مي دهند كه سنگيني گنبد 200 تني بر روي جرزها كه سطح مقطع هر كدام 50 متر مربع مي باشد، استوار شده است. مطالعات اخير روشن كرده است كه اين عنصرها داراي مقطع هاي توخالي نيز مي باشند. اين ويژگي، مقاومت جرزها را در برابر زمين لرزه و فشارهاي ناشي از باد افزايش مي دهد. ملاط اين بنا، مخلوطی از گچ و مقدار اندكی آهك است. گنبد سلطانيه با احتساب طبقه همكف، سه طبقه مشخص دارد: طبقه همكف ايوان هاي هشت گانه را در خود جاي داده است و شامل ايوان هاي شمال غربي، شمال شرقي، ورودي و ايوان جنوبي مشرف به تربت خانه است. طبقه اول در 40/9 متري از كف كنوني بنا قرار گرفته و داراي دهليزهای ارتباطی است كه دورتادور بنا را احاطه كرده اند. طبقه آخر در 80/27 متری از كف قرار گرفته است. دراين طبقه، پاطاق گنبد و پايه های هشت­ضلعی مناره ها قرار دارند. ارتفاع پاطاق اين طبقه 40/1 متر و ارتفاع گبد از طبقه آخر 19متر است.

ورودی سردابه در ايوان ضلع جنوبی قرار گرفته است. طرح سردابه بسيار پيچيده و شامل 7 واحد حجمی است كه با يكديگر ارتباط فضايی ندارند. اين روش مقبره سازي با هيچ كدام از مقبره های شناخته شده كنونی ايران قابل مقايسه نيست. به احتمال قريب به يقين، سردابه بر اساس بينش و تفكر آيين های مغولي طرح ريزی شده است. گنبد سلطانيه از نظر تزئينات نمايشگر مرحله كمال معماري گذشته ايران است و خلاقيت طراحان، معماران و مهندسان زمان خود را به نمايش و داوری گذاشته است. در اين بنا، دو لايه آرايش و زينت معماری شناسايی گرديده است: قسمتي از تزئينات لايه دوم به دوران اولجايتو و اوايل دوران سلطان ابوسعيد بهادر تعلق دارد. تزئينات لايه نخست، به طور كلي، با پيشرفت كار ساخت بنا اجرا گرديده و در هنگام افتتاح ابواب البر، پايان پذيرفته است.

طولاني ترين كتيبه ی اين بنای تاريخی كتيبه ای است كه در فاصله 360 سانتي متري از كف گنبد، و در عرض 75 سانتي متري دورتادور بنا نوشته شده و به سوی ايوان ها و جرزها ادامه يافته است. در اين كتيبه، سورة "فتح" به خط زيباي ثلث نوشته شده است. در بالاي هر يك از ايوان هاي هشت گانه، يك حديث ذكر گرديده است. در سطح قوس، در طبقه دوم ايوان شرقی، كتيبه ای از آجرهای پيش بر در زمينه كاشی­كاری معرق به رنگ سبز و آبي وجود دارد. بر اين كتيبه، آيه 125 سوره مباركه"بقره" به خط كوفي نوشته شده است. درسطح جرز ايوان هاي جنوب شرقي و جنوب غربي، طرح هاي تزئينی به شكل ترنج با رنگ آبی طراحی گرديده اند و خط های كلی اين نقش ها، اسليمی است. اين گنبد به تنهايی يكی از شگفتی های معماری در ايران و جهان به شمار می رود و از ارزشهای درجه اول جهانگردی برخوردار است.

 


بستن